Revitalizace veřejných prostranství

Chceme stmelit obyvatele obce, chybí nám kvalitní a atraktivní místo pro setkávání, které bude přístupné pro všechny bez rozdílu věku.

Na ulicích a obecních prostranstvích nízké kvality se odehrává jen minimum aktivit. Lidé spěchají domů. Dobré prostředí umožňuje zcela jiné, široké spektrum aktivit.

Pro místní obyvatele se může veřejné prostranství stát rozšířeným obývacím pokojem. Záleží na jeho kvalitě.

V menších obcích je snahou tvorba komunity, respektive sousedství. Sousedství se jako prostorová jednotka vztahuje k určité oblasti kolem bydliště. Zároveň sousedství není izolované od svého okolí. Jeho charakter je do značné míry ovlivněn okolním prostředím.

Pojem sousedství má představovat především hodnoty solidarity a spolupráce. Má charakter výpomoci, tam, kde nějaký úkol přesahuje síly rodinné domácnosti, zasahuje sousedská pomoc: soused je pomocník v nouzi. Sousedství je vyrovnávajícím faktorem proti izolaci a anonymitě.

V rámci projekční fáze je důležitá komunikace projektant/obec/veřejnost + následná identifikace problémů a cílů.

Revitalizace veřejných prostranství v obcích jsou dotačně podpořeny výší podpory od 75 do 95 %. Podpořeny budou ucelené (komplexní) projekty veřejných prostranství zaměřené na zelenou infrastrukturu (modrou i zelenou složku), ozelenění, biodiverzitu a související opatření v řešeném území nezbytná pro rozvoj a zlepšení kvality ekosystémových služeb měst a obcí.

V rámci dotace budou podpořeny:

  • revitalizace a modernizace stávajících veřejných prostranství
    (například: revitalizace náměstí řešící výměnu nevhodného povrchu za povrch umožňující vsakování a čištění srážkové vody, tvorbu nebo rozšiřovaní zelených ploch, instalaci retenční nádrže se závlahovým systémem, výsadbu stromů a další vegetace, umístění vodních prvků, přístřešku se
    zelenou střechou a fotovoltaickými panely, solární prvky ve veřejném prostranství, výdaje spojené se vznikem nízkoemisních zón, zkvalitnění ekosystémových služeb, opatření ke zvyšování kvality ovzduší)
  • opatření ke snižování hluku
  • revitalizace a úprava nevyužívaných ploch
    (například: revitalizace řešící úpravu ploch industrialních zón, brownfieldů, opuštěných kasáren v širším centru města na základě územní studie veřejného prostranství a diskuse s veřejností – revitalizace území a vznik parku, propojení centra města přes park do okolní krajiny, výsadba stromů a vegetace, průlehy pro zasakovaní srážkových vod, vznik vodní plochy a zkvalitnění ekosystémových služeb)
  • doprovodná část projektu: veřejná a technická infrastruktura
  • zelená infrastruktura: zelená složka (stromy) + modrá složka (vodní plochy), umělé prvky vodní složky (například: zasakovací plochy, umělé vodní prvky a úprava břehů)
  • dopravní infrastruktura: při splnění podmínky propustnosti povrchů – pozemní komunikace, cyklistické pruhy, odstavní a parkovací plochy, zálivy zastávek, stání a točky pro vozidla veřejné hromadné dopravy