Protipovodňový varovný systém (VIS)

Povodně chceme mít pod kontrolou a včas varovat naše obyvatele.

S lokálním výstražným informačním systémem (VIS) budete mít povodně pod kontrolou. V obci budou instalovány bezdrátové hlásiče, které ozvučí území celé obce, a to včetně vzdálených obecních částí, kde nebyl doposud žádný prvek varování.

Podstatnou funkcí varovného systému je i možnost využití jako bezdrátového rozhlasu, který tak do obce přinese další informační médium pro šíření zpráv.

1 - Hladinoměr/Srážkoměr, 2 - Monitorovací stanice, 3 - Řidící pracoviště, 4 - Elektronické sirény, 5 - Komunikační infrastruktura, 6 - Vyrozumění kompetentní osoby

Opatřením dojde ke zkvalitnění informování obyvatelstva v případě vzniku mimořádné události (nemusí jít pouze o povodně). Varovný informační systém je zálohován v případě výpadku elektrické energie a zároveň bude připojen na celostátní Jednotný systém varování a vyrozumění (JSVV), který provozuje Generální ředitelství Hasičského sboru České republiky.

Obec tím získá moderní bezpečnostní komunikační systém, který splňuje požadavky současné legislativy a je připraven pro další budoucí širokospektrální využití.

Součástí projektu je i zpracování Digitálního povodňového plánu (dPP), který ulehčí práci povodňové komisi, protože obsahuje všechny nutné informace na jednom místě jak v elektronické, tak v písemné podobě.

Skvělou zprávou je, že projektová příprava na realizace varovných systémů a digitálního povodňového plánu je předmětem dotací. V rámci opatření budou podpořeny následující aktivity:

  • budování a rozšíření varovných a výstražných systémů v rámci hlásné povodňové služby na lokální úrovni,
  • pořízení nových varovných systémů, a to místo stávajících varovných systémů, které nevyhovují aktuálním požadavkům stanoveným Hasičským záchranným sborem ČR (upgrade varovných systémů),
  • tvorba digitálních povodňových plánů v území, kde dosud neexistují, nebo pro subjekty, které si dosud digitální povodňový plán nepořídily (např. obce, města, obce s rozšířenou působností, kraje),
  • tvorba aktivního harmonogramu činností povodňových komisí,
  • generel odtokových poměrů urbanizovaného povodí,
  • plán odvádění extrémních srážek v urbanizovaném území,
  • zpracování podkladů pro stanovení záplavových území (ZÚ),
  • zpracování podkladů pro vymezení území ohroženého zvláštní povodní pro vodní díla III. a IV. kategorie z hlediska technickobezpečnostního dohledu.