Odbahnění rybníka

Máme zabahněný rybník, je v něm málo vody, zhoršila se kvalita vody tudíž není vhodný ke koupání.

O zabahněném rybníce mluvíme, je-li na dně více jak 20 cm bahna. Důvodem zabahnění je – zjednodušeně řečeno – větší přibývání zbytků v rybníce, než je rychlost jejich rozpadu. Zbytky se rozumí části odumřelých rostlin a živočichů, exkrementy ryb a ostatních živočichů, organické a minerální látky, zbytky krmiv.

Odbahňování je odstraňování přebytečného sedimentu (bahna) z dna rybníka. Rybníky lze odbahňovat těžením po vypuštění nebo z vodní hladiny (není nutno vypouštět) pomocí sacích bagrů.

 

U varianty těžení se rybník musí vypustit a vystokovat, aby došlo k odvodnění a vysušení všech odbahňovaných částí. Samotný proces odbahnění se provádí buď přímo vyhrnutím a naložením bahna, nebo odkrajováním. Není-li dno rybníka dostatečně pevné, musí se před pojezdem mechanizací zpevnit např. položením silničních panelů. S odbahněním rybníka se často provádí i oprava hrází, oprava či výměna výpusti a oprava bezpečnostního přelivu.

Co s odstraněným bahnem? Odstraněný sediment se odváží na skládku (deponie). Vytěžené bahno je chápáno dle českých zákonů jako odpad. Žádoucí je odtěžený sediment ukládat na ornou půdu (zemědělské pozemky). Před uložením musí být provedeny chemické rozbory.

Během projektu lze část rybníka koncipovat jako přírodní koupaliště pro místní obyvatele včetně navazující infrastruktury. Tím se propojí zájmy přírody i člověka.

Proces odbahnění je dotačně podpořen s výši podpory 60% a spadá do kategorie malé vodní nádrže. V rámci programu je podporována:

  • Obnova či zásadní rekonstrukce technických objektů MVN (rybníka/vodní nádrže)
  • Úprava či obnova břehů a dna MVN včetně tvarování litorálních pásem
  • Výstavba MVN
  • Odbahnění stávajících MVN